Vlasové olejování je zkrášlující procedura, která by se měla provádět co nejčastěji. Po metodě byste měli sáhnout alespoň jednou denně, mimo případy, kdy jsou vaše vlasy nadmíru poškozeny. V tom případě byste měli oleje používat každý druhý den.
Ve zkratce je vlasové olejování podobné aplikaci vlasové masky. Jedinými dvěma rozdíly jsou konzistence a fakt, že olej lze aplikovat kromě vlasů i na pokožku hlavy.
Vlasové olejování je jedinou zkrášlující procedurou, která dokáže vlasy hloubkově vyživovat. Molekuly mastných kyselin penetrují vlasy a vlasové kořínky a dodávají jim obnovu, výživu a ochranu před účinkem toxinů. Kromě toho přírodní oleje vytváří ochrannou vrstvu okolo vlasů, která zabrání vstupu toxinů a škodlivin z okolního prostředí do struktury vlasů. Díky tomu jsou zpomaleny procesy stárnutí.
JAK NA VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ – METODY
Vlasové olejování lze provádět několika způsoby. Musíte ale pamatovat na to, že každá metoda má jiný účinek (mají i různou intenzitu účinku). Podle metody tedy svým vlasům můžete dodávat různý typ péče. Můžete je vyživovat hloubkově, vyživovat na povrchu, či jim pouze dodávat lesk.
TYPY VLASOVÉHO OLEJOVÁNÍ
Klasifikace, se kterou se setkáme níže, popisuje metody aplikace vlasového oleje. Řadí se od té nejintenzivnější až po tu nejjemnější.
1. VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ PŘES NIC – vlasové oleje se aplikují na vlhké či suché vlasy a (ve většině případů) pokožku hlavy. Oleje se na vlasech ponechají přes noc, či alespoň jednu hodinu, tak, aby se molekuly dostaly do vlasové struktury.
2. VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ PŘED ŠAMPONOVÁNÍM – tato metoda se skládá z ponechání olejů na vlasech po dobu 15 minut a jejich následní vymytí jemným šamponem. Účinek oleje je zde zkrácen, přesto je možné dodat výživu nejen samotným vlasům, ale také kořínkům. Pro zefektivnění metody si na vlasy nasaďte koupací čepici, či si na vlasech udělejte turban z ručníku. Vyšší teploty urychlují účinek.
3. VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ JAKOŽTO KONDICIONÉR – tato metoda si zakládá na kombinaci několika kapek oleje s kondicionérem. Směs by se neměla aplikovat přímo na pokožku hlavy.
4. VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ PO ŠAMPONOVÁNÍ – je tou nejjemnější metodou aplikace vlasových olejů. Stačí si oleje aplikovat od poloviny délky vlasů až po kořínky. Během procedury mohou být vlasy jak suché, tak vlhké. Účinek by se dal porovnat s jemnými kondicionéry.
5. VLASOVÝ SPREJ S OLEJI – je metoda, která si zakládá na smíchání dávky vlasového oleje (cca 5 ml, či jedna čajová lžíce) s vodou, hydrolyzovaným keratinem, kyselinou hyaluronovou, bylinnou infuzí a aloe vera. Směs si můžete sami upravovat a přidávat vaše oblíbené ingredience. Můžete například použít med, mléko či citronovou šťávu. Je to na vás. Poté směs nalejte do lahvičky s atomizérem.
METODY VLASOVÉHO OLEJOVÁNÍ – KTERÁ JE TOU NEJLEPŠÍ?
V tomto případě neexistuje žádná jasná odpověď. Některé vlasy si doslova užijí noční vlasové olejování, jiným bohatě postačí hodina. Některé vlasy vás zaujmou svým leskem po aplikaci za vlhka, zatímco jiným bude daleko více vyhovovat aplikace za sucha. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet všechny výše zmíněné metody a vybrat si vámi preferovanou.
DŮLEŽITÁ NOVINKA MINULÉHO ROKU – VLASOVÁ POROZITA
Pokud se pohybujete v okruhu milovníků vlasové péče, rozhodně jste tento termín již slyšeli – ve zkratce určuje, jak moc jsou vaše vlasy poškozené.
Vlasová porozita sleduje to, jaký úhel spolu svírají kutikuly a vlasy.
Čím vyšší tento úhel je, tím poškozenější vlasy jsou. Pokud si vlas položíme pod mikroskop, budou vlasy s vysokou porozitou vypadat otrhaně.
Termín vlasová porozita se velie často objevuje v diskuzích o vlasovém olejování. Potřebujete totiž olej, či sérum, které se hodí k vaší specifické vlasové porozitě.
Proč?
Přírodní oleje obsahují celou řadu molekul, které mají různé velikosti. Čím větší molekula je, tím více se hodí k poškozeným vlasům. I když to může znít zvláštně, naštěstí existují jen tři typy porozit. Porozitu můžeme dělit na:
- • Nízkou porozitu – kdy se kutikuly dotýkají vlasů. Jsou to husté a těžké vlasy, které vypadají krásně, ale mohou se snadno mastit
- • Střední porozitu – kdy kutikuly jemně odstávají od struktury vlasů. Tyto vlasy vyžadují ochranu, výživu a často i obnovu. Stav se může zlepšovat či zhoršovat podle péče, kterou vlasům poskytujeme.
- • Vysokou porozitu – kdy jsou vlasy poškozené a kutikuly plně odstávají od vlasů. Vlasy jsou tak suché, matné, jemné a viditelně poškozené.
Dobrou zprávou je, že si vlasovou porozitu můžete nechat diagnostikovat u trichologa. Postačí vám dokonce i některý z domácích testů, či můžete své vlasy zkrátka pozorovat.
Přírodní oleje musejí odpovídat vlasovým kutikulám. Poroto si musíte oleje a séra pořizovat pouze s přihlédnutím k vaší vlastní vlasové porozitě.
VLASY S NÍZKOU POROZITOU – nejlepší kosmetikou jsou v tomto případě kosmetická másla a husté oleje, jako například kokosový olej, monoiový olej, olej babassu, máslo shea a kakaové máslo.
VLASY SE STŘEDNÍ POROZITOU – nejprospěšnější jsou následující oleje: mandlový olej, avokádový olej, arganový olej, makadamový olej.
VLASY S VYSOKOU POROZITOU – nejlepšími oleji jsou: hroznový olej, slunečnicový olej, pšeničný olej, lněný olej, olej z dýňového semínka, olej z černého semene, kukuřičný olej.
Přejeme hodně štěstí s vlasovým olejováním!